SON DAKİKA

Teknolojinin Çevreye ve İnsana Zararları

Teknoloji, günümüzü koşullarına göre çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Ama teknoloji ilerledikçe çevreye ve insana verdiği zararlar git gide artacaktır. Teknolojinin İnsanlara Verdiği Zararlar Teknolojinin zararları dendiğinde akla ilk gelen teknolojik araçlar telefonlardır. Çünkü telefonlar, fazla radyasyon yayarlar.

Bu haber 31 Ekim 2017 - 20:35 'de eklendi ve 74 views kez görüntülendi.

Teknolojinin Çevreye ve İnsana Zararları

Teknoloji, günümüzü koşullarına göre çok hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Ama teknoloji ilerledikçe çevreye ve insana verdiği zararlar git gide artacaktır. Teknolojinin İnsanlara Verdiği Zararlar Teknolojinin zararları dendiğinde akla ilk gelen teknolojik araçlar telefonlardır. Çünkü telefonlar, fazla radyasyon yayarlar. Radyasyon denince de akla hemen bu tanım gelir; radyoaktif olan bazı elementlerin atomlarının parçalanarak etrafa büyük ışınlar yayar ve bu ışınlar insana ve çevreye büyük zararlar verir. Bu ışınlar ise beta, gama, alfa gibi ışınlardır. Telefonları kullanırken genellikle bluetooth ve wireless gibi programları kullanırız. Bu programlar kullanıldığı zaman etrafa zararlı radyasyon ışınları yayar. Ve bu ışınlarda insanların beynine, gözüne, kulağına, kısacası insanın vücudunda ki her organa zarar verir.

Çocuklar yüksek gerilim hatlarının yakınında yaşar ise, büyüdüklerinde hastalanma ve lösemiye yakalanma riski artacakmış. Teknolojik aletleri kullanırken çok fazla elektrik kullandığımızdan dolayı, çok fazla risk ile karşı karşıya kalırız. Teknoloji genelde insan beynine büyük zararlar verir. İnsan beyni muazzam bir yapıda yaratıldığı için, beynin elektrik alanı da vardır ve bu alanda hassas bir yapıda olması gerekir. Bu hassaslık ise beyne gelen zararlı ışınların beyne zarar vermesine neden olur. Sıra bilgisayarın verdiği zararlara gelelim; bilgisayarlar da insanlara her zaman bir tehdit unsuru olmuştur. Bilgisayar oynarken doğru bir biçimde durursanız, bilgisayardan göreceğiniz zarar biraz olsa da azalacaktır. Ama bilgisayar da oyun oynarken, bilgisayara çok yakın durursanız gözlerinize zarar verecektir ve yakın zamanda kendinize bir gözlük almanız gerekecektir.

Kulaklarınıza da zarar verecek ve işitme kaybı yaşayacaksınız. Bel ve omzunuz eğri olacak ve zamanla ağrılarınız git gide artacaktır ya da git gide kamburlaşacaksınız. Ya da kalbinize radyasyon geldiğinden dolayı kalp atışları normallikten uzaklaşacaktır ve ilerleyen yaşlarda bu yüzden dolayı kalp krizi geçireceksiniz. İnsanların böbrekleri de hassastır ve radyasyona uğradığından dolayı, böbrek taşı oluşma ihtimali de artacaktır. Sadece bunlarda değil, mesela, biz kemiklerimiz kırılmış mı diye baktırır iken, bizi radyasyon ışınlarına maruz bırakırlar ve vücudumuz yine zarar görmüş olur. Mesela, içinde bir modemin olduğu bir odada uyursak, geceleri beynimize etki edecek ve yatarken kötü kâbuslar göreceğiz.

Evet, bunlar bu kadarı ile de bitmiyor. Artık her teknolojik araç bizi etkiliyor, radyasyon yayarak bize zarar veriyor. Size önerimiz, biraz ağaçlıklı ve doğal bir alanda yaşamınızı sürdürmenizdir. Teknolojinin Çevreye Zararları Teknoloji hızı ve zararları git gide arttığından dolayı, çevreye verdiği zararlar da git gide artmaktadır. Mesela, arabaları icat ettik. Arabaların egzozundan çıkan zehirli gazlar ozon tabakasını git gide delmekte ve bitkilerin git gide çürümesini sağlamaktadır. Mesela, parfümü icat ettik. Parfüm her sıkıldığında, ozon tabakasını inceltmektedir. Ozon tabakası inceldiğinden dolayı, güneşten gelen zararlı ışınlara maruz kalırız ve biz de her an ölüme yaklaşırız. Mesela, bizler fabrikaları inşa ettik.

Fabrikalardan çevreye yine pis atıklar atılmaktadır ve bu yüzden çevredeki göl ve denizler zarar görmektedir. Fabrikalardan çıkan zehirli duman atıkları da ozon tabakasının incelmesine neden olur. Evet, bu teknolojik ürünleri yapan bizleriz ve bu kirlilikten sorumlu tutulması gereken yine bizleriz. Bizler yaptıklarımızdan sorumluyuz sorumluyuz çünkü bize verilen akıl ve beyni bilerek veya bilmeyerek de olsa kötü yere kullanıyoruz. İnsanlar, aslında başlarına gelebilecek her türlü cezaya ve felaketi hak eder.

Tuncay Çetin
Tuncay Çetinkolaymedya@gmail.com
Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.