SON DAKİKA

Sanal Tehlike

Çağımız teknoloji çağı, teknoloji amacına uygun kullanıldığında büyük kolaylık sağlarken, amacının dışında kullanıldığında sorunlara neden olabiliyor.

Bu haber 01 Kasım 2017 - 3:38 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

Çağımız teknoloji çağı, teknoloji amacına uygun kullanıldığında büyük kolaylık sağlarken, amacının dışında kullanıldığında sorunlara neden olabiliyor. Günümüzde en hızlı iletişim araçlarından birisi internet, bir tıkla bütün dünyaya erişim sağlanabiliyor. Bugün artık bütün evlerde bilgisayar var ve hepimiz bu teknoloji harikasından faydalanıyoruz.

Kimi zaman iş kimi zaman da eğlence amaçlı kullandığımız internet sağladığı kolaylığın yanında, bilinçsiz kullanım sonucunda birçok kötü olaya maruz kalmamıza da sebebiyet verebiliyor. Özellikle çocuklar ve gençler daha aktif olarak internet kullandığı için, bu grup kötü amaçlı kişilerin tuzağına karşı büyük risk altındadır. Çoğunlukla sosyal paylaşım siteleri ve online oyunlarla vakit geçiren çocuklar ve gençler, masumca başlayan sohbetler sonucunda birçok istenmeyen durumla karşılaşabiliyor. Oyun deyip geçmeyin, siz çocuğunuz uslu uslu oturup oyun oynuyor sanarken, o sırada oyundaki sohbet kanalı yoluyla karşısındakiyle ne tür bir diyaloğa girdiğini bilemezsiniz. Oyunda tanışıp sonra sosyal paylaşım sitelerinde devam edip, gerçek hayatta yüzyüze görüşmeye kadar uzanan arkadaşlıklar çocuğunuzun başına büyük dertler açabilir. Oyun gibi başlayan ve merak sonucu devam edilen bir sohbetin sonucunda çocuk veya genç bir tuzağa düşürülebilir. Bunun sonucunda baskı ve tehdit altında kalıp kötü amaçlı kişilerin maşası haline gelebilir.

Böyle bir duruma maruz kalan çocuk veya genç utancından ya da korkusundan bunu sizinle paylaşamaz. Ona kızacağınızdan veya onu tehdit eden kişilerin kendisine zarar vereceğinden korkar. Çocuğunuz bunu size söylemesede onun bazı hal ve hareketlerinden bunu anlayabilirsiniz. Örneğin; çocuğunuz bilgisayar başında daha çok vakit geçirir, bilgisayar kullandığında yanında olmanızı istemez, size ve arkadaşlarına karşı içine kapanır fazla iletişim kurmaz, bazen çok durgun bazen de gereğinden fazla neşeli görünebilir. Onun bu ani değişen tutum ve davranışları aslında bir şeylerin ters gittiğinin sinyallerini verir.
Böyle bir durumda anlayışlı ve sabırlı olmalısınız. Çocuğunuza belli etmeden onu gözlemlemeli ve onunla olan diyaloglarınızı onun gözüne batmayacak şekilde arttırmalısınız. Aslında çocuğunuz size bu durumu anlatmayı ister ama cesaret edemez, onu cesaretlendirmeniz size açılmasına yardımcı olabilir. Çocuğunuz sizinle diyalog kurmaya yanaşmıyorsa, fazla ısrarcı olup üstüne gitmeyin. Yoksa size karşı tamamen içine kapanık veya hırçın bir tavır takınabilir. Bu konuda çocuğunuzun en yakın arkadaşlarından yardım alabilirsiniz. Bazen çocuklar ve gençler aileleriyle paylaşamadıkları çoğu şeyi yakın arkadaşlarıyla daha rahat paylaşabilir. Bu yöntemde başarılı olmuyorsa hiç vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almalısınız.

İlk etapta çocuğunuz psikoloğa gitmeyi kabul etmeyecektir. Bu sebeple önce siz gidip görüşmeli ve durumu anlatmalısınız. Daha sonra psikolog sizi ne yapacağınız, nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda aydınlatır. Yeter ki siz sabırlı olun ve uzmanın dediklerini uygulayın.

Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklar; ben büyüdüm, kendi kararlarımı kendim verebilirim, arkadaşlarımı kendim seçebilirim, iyiyi kötüyü ayıdedebilirim düşüncesinde oldukları ve büyüdüklerini ispata çalıştıkları için sanal ortamdaki tehlikelere açık durumdalardır. Karşılarındaki kötü niyetli kişiler de bunu bildikleri için, onlara bu zaafları üzerinden yaklaşırlar. Çocukları bu tür tehlikelerden korumak için onlarla sağlıklı ilişkiler kurmalı, yaptıklarıyla ilgilenmeli ve onlara özgüven aşılamalıyız. Her fırsatta onlarla aktivitelerde bulunmalıyız. Ailesiyle diyaloğu iyi olan, onlarla herşeyi rahatlıkla paylaşabilen bir çocuk, başka arayışlara girme gereği duymayacaktır. Çocuğunuz yoğun bir şekilde internet kullanıyorsa ona bu konuda sert yasaklar koymayın çünkü bu dönemde ona yasaklar daha cazip gelebilir. Bu konuda yapabileceğiniz en mantıklı şey onu daha faydalı aktivitelere yönlendirmek olacaktır.

Tuncay Çetin
Tuncay Çetinkolaymedya@gmail.com
Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.