SON DAKİKA

Sağlık Sigortasında Ömür Boyu Yenileme Garantisi

Günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek muhtemel kaza ya da hastalık olasılıklarına karşı sağlık poliçeleri düzenlenir.

Bu haber 09 Kasım 2017 - 22:11 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Sağlık Sigortasında Ömür Boyu Yenileme Garantisi

Günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek muhtemel kaza ya da hastalık olasılıklarına karşı sağlık poliçeleri düzenlenir. Düzenlenen poliçeler isteğimize bağlı olarak sadece hastanede yatma olasılığımıza karşı yatarak tedavi masraflarını karşılarken bazı poliçeler ise hem yatarak hem de ayakta tedavi masraflarımızı karşılayacak kadar daha geniş ve daha kapsamlı poliçelerdir. Yatarak tedaviler bütün ameliyat masraflarından hastanede kalış süresindeki bütün giderleri de karşılar.

Yenileme Garantisi Şartları Nelerdir?

Sağlık poliçelerinde yenileme garantisi poliçelerde sigorta ettiren kişiye büyük bir artı sağlar. Çünkü düzenlenen poliçeler 1 yıllık bir zaman dilimini içerir. Poliçe bitiminde ise sigorta şirketleri değerlendirme yaptıktan sonra kendi şartları doğrultusunda yeni teminat limitleri ve prim seçenekleri sunarak poliçeyi tekrar düzenlerler.

Fakat ömür boyu yenileme garantisi almaya hak kazanmış bir sigortalının poliçelerinde teminat değişikliği yaşanmaz ve çok büyük prim farklılıkları gerçekleşmez. Çünkü poliçe vadesi döneminde geçirilen ağır bir hastalık mevcutsa ve dönem içerisinde poliçe çok sık kullanılmışsa ve yenileme garantisi yoksa poliçe primleri büyük bir artış ile düzenlenirdi. Yenileme garantileri bu durumun önüne geçiyor ve ek prim alınması engellenmiş oluyor.

Yenileme Garantisinde Yaş Sınırı

Özel sağlık poliçelerinde yenileme garantisi için yaş sınırı 18 ile 65 yaş arasıdır. Genel olarak bütün sigorta şirketleri sigortalılarına 3 yıllık bir bekleme süresi sunarlar. Bu sürenin ise sonunda poliçe sahiplerine yenileme garantisi kazanma hakkını tanırlar. Yenileme garantisine hak kazanılınca daha sonra düzenlenen poliçelerin içeriğinde herhangi bir değişiklik yapılamaz.

Özel sağlık poliçelerinde poliçe ayakta tedavi limitleri kapsar ve sonrasında yatarak tedavi limitlerini içeren bir poliçe türüne geçiş yapılmak istenirse kazanılmış olan yenileme garantisi hakkı kaybolmaz ve düzenlenen yeni poliçeye devrederek aynı şartlar içerisinde kullanılmaya devam eder.

Merve Yıldız
Merve Yıldızm.yildiz@ekonomiturkiye.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.