SON DAKİKA

Sabahattin Ali

Bu biyografi 27 Ekim 2017 - 13:59 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

1907 yılında Gümülcine’de doğdu. Gümülcine Osmanlı Devletinin çöküş yıllarında, 1913’te Bulgaristan’a bırakılmış, 1920’de ise Batı Trakya ile birlikte Yunanistan’a devredilmiştir. Bugün bile nüfusunun büyük çoğunluğunu Türkler oluşturur.

Babası askerdi ve sık aralıklarla değişik yerlerde görev alırdı. Bu yüzden Sabahattin Ali ilköğrenimini Üsküdar, Çanakkale ve Edremit’te yaptı. O yıllarda Edremit Yunan işgali altındaydı ve babası maaş alamadığı için zor günler geçiriyorlardı. Bu güçlükler içinde öğretmen okulunu bitirdi ve ilk görev yeri olarak Yozgat’a gitti. Yıl 1927.

Sonra devletin açtığı sınavı kazanarak Almanya’ya gitti. 2 yıl orada eğitim aldı ve 1930’da yurda döndü. Çeşitli okullarda öğretmenlik yapmaya devam etti.

Sabahattin Ali yazı yaşamına hece vezniyle yazdığı şiirlerle başladı ve ilk şiirleri 1926’da Balıkesir’de Orhan Şaik Gökyay tarafından yönetilen Çağlayan dergisinde yayımlandı. Daha sonra hikaye yazmaya başladı ve Bir Orman Hikayesi isimli ilk öyküsü 1930’de Resimli Ay’da yayımlandı.

Bu dergi, 1924 yılında Zekeriya Sertel tarafından yayın hayatına başlamış, gerçek bir demokrasi savunucusu ve sosyal sorunlara yakından ilgi gösteren bir dergiydi.

1932 yılında bir arkadaş toplantısında Atatürk’ü küçük düşüren bir şiir okuduğu için tutuklandı ve 1 yıl ceza aldı. Bu hapis cezası nedeniyle de öğretmenlik yapma hakkı elinden alındı.

Cezaevinden çıktıktan sonra Ankara’ya gitti ve yeniden göreve alınmasını istedi. 1934 yılında Varlık Dergisi’nde çıkan ve Atatürk’e bağlılığını gösteren Benim Aşkım isimli şiiri sayesinde yeniden öğretmenlik hakkını elde etti.

1946’lara gelindiğinde o zamanın Marko Paşa isimli dergisinde çıkan yazıları yüzünden yeniden takibe uğradı. Marko Paşa, Aziz Nesin ve Rıfat Ilgaz ile birlikte kurduğu daha çok siyasal mizah yayımı yapan bir kaç dergiden biriydi.

Ancak dönem tek parti iktidarı dönemiydi ve çeşitli nedenlerle baskı görüyorlar ve yasal takibe uğruyorlardı. O nedenle bu dergiler uzun yaşamadı.

Sabahattin Ali yine hapis cezası aldı. O tarihlerde yazdığı Ne Zor Şeymiş isimli yazıda bu durumunu acı veren sözlerle anlatır. Çalmadan çırpmadan yaşamanın ne kadar güç ve tehlikeli olduğunu yazar.

Sonunda yazılarını yayınlayacak yer bulamaz, yazmaktan pes eser ve nakliyecilik işine girer.

1948 yılında ise yurt dışına gitmeye karar verir ancak pasaport alamaz. Bunun üzerine Bulgaristan’a kaçmaya karar verir. Ne yazık ki bu kaçma teşebbüsü sırasında sınıra yakın bir yerde öldürülür. Cesedi öldürülüşünden ancak iki buçuk ay sonra bulundu. Öldürülmesi dönemin derin devlet işlerinden biridir.

 

Romanları

Kuyucaklı Yusuf, Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan

Hikaye kitapları

Değirmen, Sırça Köşk, Ses, Kağnı, Yeni Dünya

Şiir kitapları

Dağlar ve Rüzgar

Oyunları

Esirler

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Acımasız Dikdatör Hitler

Adolf Hitler 20 Nisan 1889'da Avusturya'nın Alman sınırına yakın "Braunau am Inn" bölgesinde dünyaya gelmiştir.Annesi tarafından çokca şımartılan fakat babası tarafından da bir o kadar da terslenen Hitler,tam anlamıyla sefil bir hayat yaşamıştır.Çocukluğunu ve gençliğini sokaklarda yatarak,yemeklerini aşevlerinde yiyerek,günübirlik bir hayat yaşayarak geçirmiştir.İyi bir öğrenci olmayan Hitler,16 yaşında okulu terkedip hayatının amacını aramaya başlamıştır.Keşiş olmaktan bahsedip sanatla ilgilenip,tablolar yapmış ama bunlarda da başarılı olamamıştır.Sefalet içinde geçen 4 yılın ardından bir gün Hitler'in kurtuluşum dediği olay gerçekleşir.Sokaktaki büyük kalabalığın arasında 1.Dünya Savaşı'nın ilan edildiğini duyar ve sonrasında hissettikle…

Bosna ve Leyla

Bosna, Müslüman aleminin kanayan yarasıdır.Müslümanların kendilerinden utanmaları için Bosna'yı, orada yapılan katliama sessiz kaldıklarını hatırlamaları yeterlidir.Aslında bu sadece müslümanların değil tüm insan olduğunu iddia edenlerin vicadınını sızlatan bir olaydır.Avrupa'nın göbeğinde, tüm dünyanın gözleri önünde işlenen bu insanlık suçunu biz unutsak bu toprak , bu gökkubbe, bu kuşlar unutmayacaktır. Bugün bile hatırlandığında tüyler ürperten bu katliamı en çarpıcı yüzüyle anlatan kitaplardan biridir Leyla. Bu kitapta bu katliamın canlı tanığı olan Leyla'yı dinleyeceksiniz. Gerçek bir yaşanmışlık ve belkide gerçek ilk kez bu kadar korkunç. İnsanlık tarihinde birçok toplu katliam yapıldı elbet ama Bosna katliamında 'toplu k…

Hezarfen Ahmet Çelebi Kimdir?

Hezarfen ahmet çelebinin hayatı Hezarfen bir çok kişi tarafından bilinen, adına çizgi filmler yapılmış tanınmış bir bilim adamıdır. 1609 yılında dünyaya gözlerini açmış bir Osmanlı bilim adamıdır. İnsanlarında uçacağını hayal etmişti ve bununla ilgili çalışmalar yapmıştı. Bu çalışmalarını gerçekleştirmesi üzerine dönemin sultanı tarafından Hezarfen yani her şeyi fazlasıyla bilen lakabını almıştı. O günden bu yana Hezarfen olarak tanınmakta, türk kitaplarında öyle bilinmektedir. İsmail adı kişi ve herkesin bildiği ünlü ressam bu konuda çalışmalar yapmış ve yazılar yazmıştır. Hezarfen çalışmalarını yaparken İsmail cevheri tarafından yazılan yazarılara ve tasarılara bakmış, onun yazdıklarından faydanlanmştır. Ok meydanı ad…

Sarah Jio Kimdir

Sarah Jio, 18 Şubat 1978 doğumlu Amerikalı genç bir gazateci, yazardır. Evli ve 3 erkek çocuğu annesidir. Ailesi ile beraber Amerika Birleşik Devletleri'nin Seattle şehrinde yaşamaktadır. Yazmaya çok küçük yaşlarda başlamış ve kısa zamanda kendini iddalı yazarların arasına atmayı başarmıştır. 7 kitap yayınlamış olan Sarah Jio'nun en çok yankı uyandıran eseri Library Journal En İyi Kitap Ödüllü ''Mart Menekşeleri'' adlı kitabıdır. Yayınladığı eserlerin birçoğu New York Times çok satanlar listesinde bulunmaktadır. İlk olarak ''Böğürtlen Kışı'' romanı ile kitap dünyasına atılan Sarah Jio, daha sonra kitaplarını zaman sırasına göre ''Mart Menekşeleri'' , ''Yağmur Sonrası'' , ''Son Kamelya'' , ''Gündüzsefası'' , ''Agapi'' ve ''Elveda Haziran'' …

Yahya Kemal Beyatlı

2 Aralık 1884 Üsküp doğumlu olan Yahya Kemal Beyatlı, ilköğrenimini burada görmüştür. 1897 yılında ailesi ile birlikte Selanik'e yerleşen ünlü edebiyatçı, annesinin verem nedeni ile ölümünden oldukça etkilenmiştir. Babasının annesinin vefatının ardından yeniden evlenmesini içine sindiremeyip tek başına geri Üsküp'e dönmüştür. Ancak burada eskisi gibi hayat süremeyip geri Selanik'e dönerek "Esrar" mahlası ile şiirler yazmaya başlamıştır. Ortaöğrenimine devam etmesi için 1902 yılında İstanbul'a gönderilen şair, 1903 yılında Paris'e gitmiştir. Hiç dil bilmeden gittiği bu yabancı şehirde kısa sürede Fransızca öğrenen Beyatlı, 1904 yılında Sorbonne Üniverisitesi'nde Siyasi Bilimler öğrenimi görmeye başlamıştır. Öğrenimini bitirdikten sonra…

Sinan YAĞMUR

Sinan YAĞMUR, 1965 yılında Kırşehir' de doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Kırşehir' de tamamlamıştır. Gördüğü rüya hayatının miladı olmuştur. Rüyasında gördüğü şehre Konya' ya yerleşti. Yağmur çeyrek asırdır tasavvus kokusu almaya çalışmaktadır. Yazdığı eserleriyle büyük beğeni toplayan yazar, özellikle Aşkın Gözyaşları kitaplarıyla en  çok okunanlar listesinde en üst sıralarda kendine yer bulmuştur.   Selçuk ilahiyat fakülteinden 1990 yılında mezun olan Yağmur aynı yıl kelam ve islam felsefesi ana bilim dalında yüksek lisansa başlamıştır. 1991 yılında Kadın hanı imam hatip lisesinde öğretmenliğe başlayan Yağmur sırasıyla; Konya imam hatip lisesinde ve Meram DR. Ali Rıza Bahadır imam hatip lisesinde idarecilik görevler…

GÜNLÜK HABER AKIŞI

SON DAKİKA HABERLERİ