SON DAKİKA

Kalifiye Eleman Neden Az?

Bu haber 25 Ekim 2017 - 11:01 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

Kalifiye Eleman Neden Az?

Kalifiye, Latince “qualificare” sözcüğünden Avrupa dillerine ve oradan da Türkçeye geçmiştir.  Anlamı “nitelikli” demektir. Peki, Türkiye’de nitelikli çalışan gerçekten az mı?  Buna cevap verirken eğer nitelikliden anlaşılan, sadece üniversite mezunu olmak ise az değildir. Ancak nitelikliden anlaşılan “işi bilen, iş üzerinde bilgi ve donanım sahibi” ise işte o zaman gerçekten de kalifiye eleman azdır demek çok doğru olacaktır.

Kalifiye elemanın neden az olduğu sorusu aynı matruşka bebeklere benzer. Çünkü Türkiye’de kalifiye eleman azlığının nedeni araştırılınca ortaya bir sürü yeni soru çıkar. Peki, o zaman hemen sormaya başlayalım: Türkiye’de her ilde bir devlet üniversitesi varken ve bu üniversiteler her yıl yüz binlerce mezun veriyorken, kalifiye eleman nasıl bu kadar az oluyor? Bunun yanıtını üniversite mezunu olmuş ve piyasada bir işte çalışmış birçok insan bilir. İşe girince, üniversitede öğrenilenlerle iş hayatındaki pratiklerin uyuşmadığı fark edilir hemen.  Neden uyuşmazlar peki? Yetersiz oldukları için mi? Kısmen evet. Ancak asıl sorun üniversitelerin neden var olduğundadır. Üniversiteler kalifiye eleman yetiştirmek için değil bilim için vardırlar. Böyle olunca üniversitelerin çoğu teorik bilgiyi sunan, statik bir yapıya bürünür. Örneğin bir iktisat mezunu üniversite eğitimi sırasında çok sayıda muhasebe dersi görür; ancak mezun olunca işi öğrenip kalifiye eleman haline gelmesi 2-3 yıl sürer. Çünkü üniversitede muhasebeyi sadece teorik olarak almıştır ve dolayısıyla muhasebe programı da bilmez. Sonuçta, mezun olup bir işe girdiğinde afallar. Buna çözüm olarak üniversite eğitimin piyasa ihtiyaçlarına göre güncellenmesi ve bu güncel bilgilerin de hocalar tarafından öğrenciye aktarılması çok önemlidir. Buna ilaveten üniversite eğitiminin, bölümden bölüme değişerek, 2/3 sinin şirketlerde staj yaparak geçirilmesi, üniversite bittiğinde ki uyum ve bilgisizlik sorununu ortadan kaldırabilir.

Sürekli üniversiteden bahsetmemiz, Türkiye’de sadece üniversitelerin eksikleri olduğu anlamına gelmez. Genelde üniversitelerden bahsedilir; çünkü en görünür olan ve eğitimin son halkası olarak iş yaşamına en yakın kurumlar onlardır. Son halka üniversiteler ise öncesi tüm eğitim sistemidir. Kalifiye elemanın neden az olduğu sorusunun asıl cevapları eğitim sisteminin kendisindedir. Türkiye’de öğrenciler orta öğretimden itibaren yeteneklerine göre yönlendirilerek, merkezi sınav sistemi vb. sınavlar olmadan, özgür bir ortamda kendi yeteneklerine göre üniversite bölümlerini tercih etmelidirler. Unutmamak gerekir ki öğrenciler merkezi sınav sistemi yüzünden istemedikleri bölümlerde okuduklarında, iş hayatlarındaki başarı oranları da düşecektir. Bu yüzden öğrencilerin istedikleri bölümlerde okuyabilmeleri de kalifiye eleman azlığı sorununu çözmede en önemli etkenlerden biri olarak dikkat çekmektedir.

 

Etiketler: Kalifiye eleman neden az, Kalifiye eleman azlığı, Türkiye’de nitelikli çalışan azlığı, Kalifiye eleman azlığının nedenleri, Türkiye’de kalifiye eleman neden az, Kalifiye eleman

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.