SON DAKİKA

Günümüz Gençliğinin Kötü Adresi: ZARARLI ALIŞKANLIKLAR!

Günümüzde zararlı maddeleri kullanma oranı artık gün geçtikçe artıyor. Bu artışla birlikte bu maddeleri kullanmanın yaş sınırı da yine çok küçük yaşlara kadar inebiliyor. Bu kirli ve pis tuzaklara en çok da gençlerimiz düşüyor.

Bu haber 30 Ekim 2017 - 18:55 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Günümüzde zararlı maddeleri kullanma oranı artık gün geçtikçe artıyor. Bu artışla birlikte bu maddeleri kullanmanın yaş sınırı da yine çok küçük yaşlara kadar inebiliyor. Bu kirli ve pis tuzaklara en çok da gençlerimiz düşüyor.

Herkesin herşeyden haberdar olup istenilen birşeye rahatlıkla ulaşabilmesi bu zararlı maddelerin varlığını daha çok hissettiriyor. Bir genç, manevi bozukluğun peşinden gelecek en küçük sebepte bile hemen kendisini bu kötü alışkanlıklara yöneltebiliyor.

Peki, bu zararlı alışkanlıklara sebeb olan etkenler nelerdir ?

Bunu iyi bilmeliyiz, çünkü teşhis konulmadan ilaç önerilemez. Şöyle sıralayabiliriz :

1- Rol Model: Gençlerin rol model olarak gördükleri kişiler bu konuda etkilidir. Mesela televizyon dizileri ve bu dizilerin başrol oyuncuları alkol ya da sigara kullandığında bilinçaltına yatacak olanda, onun doğruluğu olur. Çünkü her şeyiyle örnek hissederek kendisine model olarak kabul etmiştir. Ve genellikle her dizi veya filmde sigara olmasa da özenle hazırlanmış bir masada alkol ya da sıkıntıda olan başrol oyuncusunun kendisini eğlence yerine atıp orada alkol aldığı görülür. Hele ki bu başrol oyuncusu gencin takip ederek rol model seçtiği bir kişiyse onun yaptıkları yanlışlar doğruymuş gibi algılanır.

2- Merak: Merak çok kötü bir illettir . “Acaba nasıl bir şey , bir iki nefes içime çeksem nasıl olur, bir iki yudum alsammı” düşüncesiyle adım atıldığında bunun da sonu malesef hüsran oluyor. Çünkü o iki yudum iki nefesin sonu hiç gelmiyor ve böylece iradesine hâkim olamayan gençte alışkanlık devresi başlıyor.

3- Özenti: Özenti de yine başka bir sebeptir. Arkadaş ortamından ve genellikle kendisinin değer verdiği önemli kişilerden görünce o insanda bir özenti başlıyor, böylece de işte bu tehlikeli alışkanlığa kapılmış olunuyor.
4- Manevi Bozukluklar ve Ruhsal Sorunlar : Manevi bozukluklar ve ruh bunalımıysa en önemli etkenlerden biridir. Bir gencin hayatına yeni atılımı sürecinde kâmil bir görüşü, iç huzuru ve manevi yüksekliği bulunmuyorsa hep medcezirler içerisinde bocalar durur. Bu durumda yanlışla doğruyu bile ayırt edemeyecek kadar karmaşık bir haldeyken kendini çok yalnız hisseder. Böylece de bu kötü alışkanlıkların tuzağına düşmesi daha kolay olur.

5- Kötü Arkadaş: Bir diğer ve en önemli etken kötü arkadaş çevresidir. İnsanlar tek başına bir şey yapamazlar. Bu kötü alışkanlıkları elde etmede özellikle arkadaş ve arkadaşın yardımı çok önemlidir. Kötü arkadaş düşünceleriyle içtiği maddenin güzel olduğunu anlatıp anlatıp bitiremezken parasal yönden de yardımı muhakkak görülür. Zararlı alışkanlıklar yazımızda da konu, kötü arkadaşlık oluyor.

Peki, bunların zararları nelerdir? 

Bunu bilmemiz için hergün bu konuda çıkan haberlere bakmamız  yeterlidir. Birçok cinayetler, kavgalar alkol ve uyuşturucudan kaynaklanmaktadır. Bu maddeleri kullanan insanların aklı yerinde olmayıp her türlü kötülüğü çevresine yansıtmaktadır. Bu kötülük,  belki en yakınımızın ölümüne bile sebebiyet verebilmektedir. Beden sağlığına da zararları aşırı fazladır. Ölüme kadar giden, kanser olma riskini tetiklemek gibi büyük neticelerde doğurabiliyor. Maddi anlamda da önemli bir kayıptır. En ucuz bir sigaranın ve en küçük bir alkol şişesinin bile aylık ortalaması büyük bir meblağla hesaplanıyor.
O halde iradeye hakim olarak olarak bu alışkanlıklardan sıyrılmalıyız veya uzak durmalıyız. Ne gençlik ölsün ne beden.

Tuncay Çetin
Tuncay Çetinkolaymedya@gmail.com
Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.