SON DAKİKA

En çok bağımlılık yapan 7 bilgisayar/cep telefonu oyunu

En çok bağımlılık yapan 7 bilgisayar/cep telefonu oyununa detaylı olarak değinmeden önce, bilgisayar ve cep telefonu oyunu bağımlılığının günümüzde birçok insanın muzdarip olduğu bir sorun olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bu oyunların, oynayanlar üzerinde çeşitli duygusal etkiler yarattığı yapılan birçok araştırmada ortaya konmuştur. Örneğin, araba yarışı oyunu, ya da silahla ilerlemeli oyunlarda evinde rahat bir şekilde oyunu oynayan kişi oyundaki karakterlerle kendini, olmaması gerektiği şekilde, özdeşleştirmektedir.

Bu haber 31 Ekim 2017 - 19:00 'de eklendi ve 23 views kez görüntülendi.

En çok bağımlılık yapan 7 bilgisayar/cep telefonu oyununa detaylı olarak değinmeden önce, bilgisayar ve cep telefonu oyunu bağımlılığının günümüzde birçok insanın muzdarip olduğu bir sorun olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bu oyunların, oynayanlar üzerinde çeşitli duygusal etkiler yarattığı yapılan birçok araştırmada ortaya konmuştur. Örneğin, araba yarışı oyunu, ya da silahla ilerlemeli oyunlarda evinde rahat bir şekilde oyunu oynayan kişi oyundaki karakterlerle kendini, olmaması gerektiği şekilde, özdeşleştirmektedir. Zaman içinde bu oyunlara bağımlı olan kişiler zamanlarının çoğunu ekran başında geçirirlerken, farkında olmadan oyundaki karakterlerini düşünürler. Hatta oyun bağımlısı birçok insan, gece rüyalarında bile bağımlısı oldukları oyunları gördüklerini ifade etmişlerdir. Bu noktada belirtilmesi gereken önemli nokta ise, bilgisayar ve cep telefonu oyunu oynayanların oyunlardan etkilenmeye başlamadan önce oyun bağımlılıklarını kontrol altına alma iradesini göstermeleridir. Bu konuyla ilgili BBC tarafından yapılmış oldukça ciddi bir araştırmaya göre, özellikle online bilgisayar oyunları oynayanların yaklaşık ’sinde bilgisayar/cep telefonu oyunu bağımlılığının olduğu ortaya konmuştur. Şimdi bu oyunların içinden en çok bağımlılık yapan 7 bilgisayar/cep telefonu oyununa daha yakından bakalım.

En Çok Bağımlılık Yapan 7 Bilgisayar/Cep Telefonu Oyunu

Tetris: Bu oyunu tanımlamanın en basit yolu, “Basit ama cezbedici” demek olacaktır. Tetris oynarken amaç, yukarıdan aşağıya doğru inen farklı şekillerdeki kutucukları, zemindeki kutucukların boşluklarına göre düzenlemektir. Bu şekilde oluşturulan bir hattaki kutular aşağıya uygun şekillerde indiğinde, alt kısımdaki kutulardan oluşan hatlar yok olmaktadır. Eğer kutular yok olmayacak şekilde yığılmaya başlar ve ekranın en üst noktasına ulaşırsa oyun sonlanmaktadır. Oyunda bir sonraki bölüme geçildikçe, aşağıya doğru inen kutucukların da hızları artmaktadır.

Angry Birds: Angry Birds, ilk çıktığı tarihlerde kısa zamanda dünya’ya yayılmış ve çok popüler hale gelmiştir. Oyunun temel amacı, domuzlardan oluşan çeşitli şekillerdeki kaleleri angry birds fırlatarak yıkmaktır. Her geçilen bölümle birlikte oyunun temaları değişmekte ve zorluk seviyesi artmaktadır.

Minecraft: En çok bağımlılık yapan 7 bilgisayar/cep telefonu oyunundan biri de Minecraft’tır. Oyun, etkileyici grafik özelliklere sahip olmamasına rağmen birçok oyuncuda bağımlılık yaratmayı başarmıştır. Oyunun en önemli özelliği, oyuncuların yaratıcı taraflarına dokunarak onlara inşa etme ve keşfetme gibi fırsatlar vermesidir. Minecraft’ta, aynı zamanda oyuncuların başarması gereken bir takım amaçlar da oyuna koyulmamıştır ancak oyuncular oyunda hayatta kalmayı oyunun asıl amacı olarak bellemişlerdir. Minecraft, 20 dakikadan oluşan gece ve gündüz döngüsüne sahiptir. Oyuncular, oyunda materyal ve yiyecek için avlanabilen pasif hayvanlarla karşılaşmaktadırlar. Ayrıca karanlık yerlerde ya da gece boyunca geçen zaman diliminde oyuncular, düşman gruplarla da karşılaşabilmektedirler.

World of Warcraft: World of Warcraft, farklı zırhları ve becerileri olan muhteşem avatarlara sahip bir dünya’da, canavarların öldürülebildiği bir atmosfer yaratarak oynayanları cezbetmeyi başarmış bir oyundur. Oyunda, oyuncuların diğer oyuncularla ve birliklerle etkileşime girmesine izin vermektedir. Oyunun bu özelliği oyuncuların çeşitli becerileri, deneyimleri ve hatta oyun içinde kendileri için para kazanabilmelerine bile imkân vermektedir. World of Warcraft’ın, oyunculara sunduğu bu olanaklarda dolayı dünya genelinde çok sevildiği düşünülmektedir.

Grand Theft Auto (GTA) Serisi: GTA, tartışmalı bir oyun olduğu kadar oynayanlara adrenalin pompalayan da bir oyundur. GTA’nın oynanabilirliği, oyuncunun oyuna sağladığı uyuma göre değişmektedir. GTA’nın oyuncu açısından bağımlılık yaratan noktası da, oyuncu ustalaştıkça oyunun oyuncuya tanıdığı özgürlüktür. GTA’da oyuncuları cezbeden birçok faktör bulunmaktadır. Bunların arasında en dikkat çekenler araba yarışı, aksiyon, gizlilik ve insanları vurabilme fonksiyonlarının olmasıdır. GTA’nın, tüm bu özellikleri tek bir oyunda toplaması oyuna dünya çapında büyük bir popülarite kazandırmıştır. Buna ek olarak, oyunun doğallığı ve içeriğinin şiddet içermesi bakımından da çok sayıda eleştiri almıştır.

The Sims: En çok bağımlılık yapan 7 bilgisayar/cep telefonu oyunundan sonuncusu ise The Sims’tir. The Sims’in oyuncular için ilgi çekici olan tarafı, oyunculara herhangi bir özel amacı başarma hedefi koymamasıdır. Oyuncular oyunda sanal insanlar yaratıp onların davranışlarını, duygularını, evin içindeki yerlerini ve onların yaratılış hikâyelerini kontrol edebilmektedirler. Oyun bu yönüyle oyundaki her şeyi oyuncuların hayal gücüne bırakmaktadır. The Sims, oyuncu açısından sunduğu bu özgürlükten dolayı dünya genelinde bir dönemin en popüler olmuş oyunları arasında yer almaktadır. Oyunun günümüzde de birçok ülkede fan sitesi vardır ve hâlâ oynanmaktadır.

Tuncay Çetin
Tuncay Çetinkolaymedya@gmail.com
Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.