SON DAKİKA

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik sürecine kadar birikim yaparak, ek gelir imkanı sunmayı amaçlayan yatırıma dayalı sistem olarak adlandırılmaktadır. Amaç tamamı ile doğabilecek ihtiyaçlara karşılık rahat ödeme kolaylığı sağlamaktır. Bir diğer amaçları ise avantaja dayalı sistem oluşturmaktır.

Bu haber 03 Kasım 2017 - 11:45 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik sürecine kadar birikim yaparak, ek gelir imkanı sunmayı amaçlayan yatırıma dayalı sistem olarak adlandırılmaktadır. Amaç tamamı ile doğabilecek ihtiyaçlara karşılık rahat ödeme kolaylığı sağlamaktır. Bir diğer amaçları ise avantaja dayalı sistem oluşturmaktır.

Gelirine bağlı olarak kişilerin birikim yapmalarına olanak sağlamakla beraber, tasarruf amacına yönelik de hizmet sunmaktır. Bu duruma katılmak için bireylerin 18 yaş süresini tamamlamış olmaları en büyük sınırıdır.

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı;

Bireysel Emeklilik süreçlerinin gelişmesi, kişileri bu tasarrufa dahil etmek için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin başında devletin sağlayacağı katkı payı gelmektedir. Bu durum 2013 yılında resmi olarak gelen yasa ile netleşmiştir.

Devlet katkısı sürecinde ise, hesabınıza yatıracağınız her 100 liralık para tutarına devler %25 oranında ilave yaparak, birikim noktasında sizlere destek sürecini hızlandırmaya çalışmaktadır. Süreç emeklilik dönemine kadar sistem üzerinde kalmanız kaydı ile devamı sağlanmaktadır.

Bireysel Emeklilik Süresinin İptali,

Bireysel Emeklilik sürecine herhangi şekilde dahil olmak durumunda, sistem üzerinden tek çıkış anlaşma sağladığınız banka ya da kurum üzerinden ileteceğiniz dilekçe yeterli olacaktır.

Ancak emeklilik süresinden ne kadar önce çıkarsanız, çıkın belirli oranlarda kesintiye maruz kalmak kaçınılmaz olacaktır. Sistem üzerinden kesintisiz çıkmanın tek yolu sistem içerisine girilen ilk 2 ay içerisinde mümkün olmaktadır. Daha sonrasında kesintiler başlamaktadır.

Bireysel Emeklilik için Belirlenen 10 Neden;

Genel tablo incelendiğinde bireyin BES sistemi üzerinde kalabilmesinin nedenleri arasında;

  • Rahatça geçirebileceği emeklilik dönemine hazırlık,
  • Sistem üzerine duyulabilecek güven,
  • Her olayın ortada ve net olmasını gösteren şeffaflık,
  • Her yatırım süresine devletin sağlayacağı katkı payı,
  • Sözleşme içerisinde emeklilik durumunu etkileyen noktalara karışma hakkının sunulması,
  • Yatırım hesapları profesyonel yöneticiler tarafından sağlanması,
  • Lisans destekli işlemleri yürütülmesi,
  • Dilediğiniz durumda sistemi dondurma hakkının sunulması,
  • Emeklilik süreçleri ve herhangi sorunda farklı firma ile anlaşarak; aktarım sağlamak

Yer almaktadır.

Tuncay Çetin
Tuncay Çetinkolaymedya@gmail.com
Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.