SON DAKİKA

Akraba Evliliğinin Zararları

Ülkemizin yaklaşık olarak %20’lik kısmında görülen akraba evlilikleri sonucu çeşitli hastalıklara sahip veya engelle çocuklarımız doğmakta hatta akraba evliliklerinin %2’si ölü doğumla sonuçlanabilmektedir.

Bu haber 30 Ekim 2017 - 6:00 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Akraba Evliliğinin Zararları

Ülkemizin yaklaşık olarak %20’lik kısmında görülen akraba evlilikleri sonucu çeşitli hastalıklara sahip veya engelle çocuklarımız doğmakta hatta akraba evliliklerinin %2’si ölü doğumla sonuçlanabilmektedir. 1.derece akraba yani kuzen evlilikleri veya 2. Derece akraba torun evlilikleri olarak belirtilen bu evliliklerde rahatsızlığı olan çocukların doğma sebebi aynı kan bağından gelen kişilerde bulunan tehlikeli hastalıkların çekinik genler üzerinde bulunması ve akraba evliliklerinde bu genlerin kendini gösterme olasılığının daha yüksek olmasıdır. Daha anlaşılır anlatacak olursak örneğin; siyah göz geni mavi göz genine baskındır, (siyah göz: baskın, mavi göz: çekinik) bu sebeple siyah göz genine sahip biri ile mavi göz genine sahip birinin evlenmesi sonucu çocukların siyah gözlü doğma olasılığı (3/4) daha yüksektir. Aynı mantıkla vücutta engel oluşturan çekinik bir gen aynı soydan gelen başka bir kişide de muhtemelen bulunmaktadır. Bu kişiler evlendiğinde bu hastalığa sebep olan genin çocukta görülme olasılığı artmaktadır.

Akraba Evliliklerinde Görülen Hastalıklar ve Risk Faktörü;

Akraba evliliklerinde birçok genetik faktörlü hastalık görülse de bunların başlıcaları; Sağırlık, zeka geriliği, dilsizlik, albinoluk, şeker hastalığı, anemi, renk körlüğü, hemofili, kısa parmaklılık ve altı parmaklılık olarak nitelendirilebilir. Fakat her zaman akraba evliliklerinde engelli çocuklar doğmaz. Akraba evliliği yapan kişilerde genelde ilk çocuklarda hastalık görülmese de daha sonrakilerde görülebilir ve ilk çocuktan sonra risk giderek artmaktadır. Akraba evliliği yapacak kişiler risk faktörünü tahmin etmek için evlenecekleri kişide 3.kuşağa kadar çeşitli hastalıklar olup olmadığını gözlemlemelidirler. Normal gözlem sonucu süphe oluşturacak bir durum gözlenmeyince anne ve baba adayı sık görülen çekinik hastalıklarla alakalı taşıyıcılık testi yaparak hastalık riskini yaklaşık olarak tespit edebilirler. Genelde bu test talasemi (akdeniz anemisi) için yapılmaktadır.

Akraba Evliliği ve Kan Uyuşmazlığı;

Anne kan grubunun Rh(-) baba kan grubunun ise Rh(+) olması bunun sonucunda doğacak bebeğinde Rh(+) olması durumunda kan uyuşmazlığı görülmektedir ve bu durumun akraba evliliğinde rol alan genlerle hiçbir alakası yoktur. Kan uyuşmazlığı olup olmaması akraba evliliğinden bağımsızdır.

Hazal Eren
Hazal Erenh.eren@ekonomiturkiye.com
Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz. Yazar hakkında yazı buraya gelecek, buraya yazı yazılmazsa herhangi bir şey çıkmaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.